Нима бўлганда ҳам, шеърият яшайди ва ғалаба қозонади"
Бундан 80 йил муқаддам, шу куни қамалда қолган Ленинградда  буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий таваллудининг 500 йиллигига бағишланган шеърият кечаси ташкил этилган. Бугун  Санкт-Петербургда ушбу унутилмас санага бағишланган юбилей тадбирлари бўлиб ўтмоқда.
Жорий йилда Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан буюк шоир Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллиги кенг нишонланмоқда.
Ана шундай тадбирлардан бири афсонавий Навоий ижодига бағишланган шеърият кечаларидир. Тадбирлар Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти, Давлат Эрмитажи ва Россия Фанлар академиясининг Шарқ қўлёзмалари институти ҳамкорлигида ўтказилмоқда.
1941 йил 10 декабр санасида Ленинград қамали давом этаётган бир вақтда, ақл бовар қилмайдиган саъй-ҳаракатлар натижасида Алишер Навоий таваллудининг 500 йиллигига бағишланган Европада биринчи Навоийхонлик кечаси бўлиб ўтган. Эрмитаж ва Шарқшунослик институтида илмий учрашувлар ташкил этилган. .
Ҳозирда ушбу анъана қайта тикланиб, 10-11 декабрь кунлари Санкт-Петербургда Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллиги ҳамда Санкт-Петербургда "Навоийхонлик" илмий-адабий кечасининг 80 йиллиги нишонланади. Тадбирлар Россия Фанлар академиясининг Шарқ қўлёзмалари институти ва Эрмитаж театрида бўлиб ўтади.
Унга кўра, бир қатор тадбирларни ўтказиш режалаштирилган. Жумладан, Россия Фанлар академияси Шарқ қўлёзмалари институти фондларида ва Россия Миллий кутубхонасида сақланаётган Навоийнинг ноёб қўлёзмалари кўргазмаси, “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумига оид китоб-альбомларнинг тақдимоти, Россия ва Ўзбекистон навоийшунослари иштирокида шоир меросига бағишланган давра суҳбати, маданий дастур доирасида Ўзбекистон Қаҳрамони, халқ артисти Муножот Йўлчиева томонидан мақом кечаси ўтказилади.
- Жорий йилда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан “Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллигини нишонлаш тўғрисида”ги қарор имзоланди. Навоийхонлик кечалари каби ажойиб ва   халқни бирлаштирувчи анъананинг қайта тикланиши давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган ташаббусининг халқаро илмий ва маданий ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланаётганини англатади. Қамалдаги Ленинградда Навоийхонлик кечаларининг ўтказилганлиги буюк шоир тараннум этган тинчлик ва инсонпарварлик ғояларига юксак садоқат рамзидир.  Бутунжаҳон жамияти номидан Давлат Эрмитажи ва Россия Фанлар академияси Шарқ қўлёзмалари институти раҳбарияти ва жамоасига, шунингдек, Ўзбекистон ҳукумати ва Eriell Group ва Enter Engeneering компанияларига ушбу муҳим тарихий тадбирни қўллаб-қувватлагани учун миннатдорчилик билдираман, - деб фикр билдирди Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, асраш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти раиси Фирдавс Абдухолиқов.
Россия Фанлар академиясининг Шарқ қўлёзмалари институти директори Ирина Попова 80 йил аввал Ленинградда Навоийхонлик кечалари қандай ўтказилгани ҳақида маълумот берди. Бадиий кечада таниқли фан ва маданият арбоблари – академик Орбели ва профессор Бертолс, Борис Пиотровский, Всеволод Рождественский, Николай Лебедев ва бошқалар иштирок этишган. Ирина Федоровна ўз маърузасида ушбу тарихий бадиий кечаларни якунлаган академик Орбелининг сўзларидан иқтибос келтирди: "Биз албатта ғалаба қозонамиз, сўнгра юбилейни улуғвор ва тантанали равишда нишонлаймиз. Умид қиламанки, немис тўплари жўрлигида ўтаётган ушбу учрашув барчанинг хотирасида қолади. Нима бўлганда ҳам, шеърият яшайди ва ғалаба қозонади. Келинг, унинг жозибали дунёсига шўнғиймиз ...".
Тадбирда Ўзбекистон Қаҳрамони Иброҳим Ғофуров, Давлат Эрмитажи директори Михаил Пиотровский, Алишер Навоий номидаги Тил ва адабиёт институти ректори Шуҳрат Сирожиддинов, Россия Фанлар академияси Шарқ қўлёзмалари институти директори Ирина Попова, навоийшунос Султонмурод Олим каби таниқли олимлар, шоирлар, навоийшунослар иштирок этмоқда.

«Не смотря ни на что, поэзия живет и торжествует»
80 лет назад в этот день в блокадном Ленинграде под бомбежками проводились чтения, посвящённые 500-летию великого поэта и мыслителя Алишера Навои. В эти минуты в Санкт-Петербурге проходят юбилейные мероприятия в честь этих памятных дат.
В этом году в Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева широко отмечается 580-летний юбилей великого поэта Алишера Навои.
Одно из таких мероприятий – возрождение легендарных Навоийских чтений. Они проводятся совместно Всемирным обществом по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, Государственным Эрмитажем и Институтом восточных рукописей РАН в Санкт-Петербурге.
Это сенсационное для России и Узбекистана событие проводится впервые со времен Великой Отечественной войны. Именно тогда, 10 декабря 1941 года, когда Ленинград был уже в блокадном кольце, в городе ценой неимоверных усилий провели первые в Европе Навоийские чтения, посвящённые 500-летнему юбилею Алишера Навои. Научные встречи прошли в Эрмитаже и в Институте востоковедения.
Сегодня эта традиция возобновлена. В эти минуты в Санкт-Петербурге начались Навоийские чтения по случаю 580-летия Алишера Навои и 80-летия со дня проведения Навоийских чтений в блокадном Ленинграде. Мероприятия проводятся в Институте восточных рукописей РАН и в Эрмитажном театре.
Вместе с этим, запланирован цикл мероприятий. Среди них - выставки уникальных рукописей А. Навои, хранящихся в фондах Института восточных рукописей и в Российской национальной библиотеке, выставка книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», круглый стол с участием навоиведов России и Узбекистана, посвященный наследию поэта, чтение произведений Алишера Навои, а также культурная программа – выступление Героя Узбекистана, исполнительницы макомов Муножат Юлчиевой в сопровождении ансамбля музыкальных инструментов.
«Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял историческое постановление о праздновании 580-летия со дня рождения Алишера Навои. Возрождение такой прекрасной и объединяющей народы традиции, как Навоийские чтения – это поддержка международного научного и культурного сообщества инициативы главы Нашего государства. Навоийские чтения в блокадном Ленинграде - символ высокой преданности идеям мира и гуманизма, который воспевал великий поэт. И сегодня в наше непростое время, эти важные, базовые для каждого человека истины продолжают жить и объединять народы. От имени Всемирного общества я благодарю руководство и коллективы Государственного Эрмитажа и Института восточных рукописей РАН, в также Правительство Узбекистана и компании Eriell Group и Enter Engeneering за организацию этого важного исторического события», - сказал Председатель Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана Фирдавс Абдухаликов.
Директор Института восточных рукописей РАН Ирина Попова рассказала о том, как проводили эти чтения в Ленинграде 80 лет назад. Среди участников чтений - выдающиеся ученые и деятели культуры - академик Орбели и профессор Бертольс, Борис Пиотровский, Всеволод Рождественский, Николай Лебедев и многие другие. В своём докладе Ирина Фёдоровна привела цитату академика Орбели, которой он завершил эти исторические чтения: «После Победы, а она обязательно придёт, отпразднуем юбилей пышно и более торжественно. Но это заседание под аккомпанемент немецких пушек, надеюсь, останется у всех в памяти. Не смотря ни на что, поэзия живет и торжествует. Так окунёмся же в ее пленительный мир…».
В мероприятии принимают участие выдающиеся ученые, поэты, навоиведы, среди которых Герой Узбекистана Ибрагим Гафуров, директор Государственного Эрмитажа Михаил Пиотровский, ректор института языка и литературы имени Алишера Навои Шухрат Сирожиддинов, директор института восточных рукописей РАН Ирина Попова, навоивед Султанмурад Олим и многие другие.